Created by Pavla Wasserbaueeova
V 1. třídě je v hodině Prvouky využíván pracovní sešit od nakladatelství Fraus. Pracovní sesšit se nám líbil díky svým reálným obrázkům. Při našem výstupu, kde se objevily reálné fotografie se nám tedy s pracovním sešitem pracovalo velmi dobře.
Žáci jsme měli rozdělené na dvě stanoviště, které se střídali. První stanoviště pracovalo s domácími mazlíčky a jak se starat o reálně zvíře - názorná ukázka suchozemské želvy (zvíře ve třídě). Druhá skupina byla zaměřena na hospodářská zvířata. Žáci seděli na koberci v kroužku, v tašce jsme měli názorné produkty od hospodářských zvířat. Jeden produkt jsme poslali po kroužku, aby si ho osahali a hádali co to je, poté jsme ho dali doprostřed a ptali jsme se jaké další produkty nám mohou tyto zvířata dát.
Každý následně pracoval s tabulkou v pracovním sešitě viz obrázek.
Každý o svém zvířátku řekl, jaký produkt z něj máme a všichni si to zaškrtnuli v tabulce.
CITACE: Dvořáková Michaela, Stará Jana, Pištorová Radka. Prvouka 1 nová generace.2019. ISBN 978-80-7489-542-5
Přiřazování hexagonů s obrázky zvířecích rodin, obydlí, stop a názvů a postřehovka na zvířata na statku.
Závěrečné aktivity ve dvojicích.
Na Učitelnici jsme našli zajímvé aktivity na hospodářská zvířata. Žáci se na konci hodiny (5 minut) rozdělili do dvojic a měli jsme pro ně připravená stanoviště s těmito aktivitami ( postřehová hra byla pro 4 žáky a hexagony pro 11 dvojic byly obrázky hexagonů. Na tuto aktivitu bylo málo času, ale aktivity proběhly velmi intenzivně. Líbilo se nám nadšení žáků a zaujala nás spolupráce žáků. Žáci se bohužel už nestihli na všech stanovištích vystřídat, a proto jsme jim aktivity ve třídě nechali na přestávky.
Zdroj: Bodenlosová Gabriela. Domácí zvířata. https://www.ucitelnice.cz/produkt/1604
Téma hodiny: Třídění a recyklace odpadu – opakování
Cíl hodiny: Žák správně vytřídí odpad. Žák si upevňuje důležitost třídění a recyklace odpadu.
Motivace: Co jste měli žáci na svačinku? A kam jste vyhodili odpad od svačinky? Následně paní učitelka ukazuje reálný odpadkový koš ve třídě, vyndává pytel, co po velké přestávce zůstalo v koši… kolik máme tříd, kolik odpadků za týden, za rok, v celém Hradci…
Výukové metody:
Metoda slovní: popis, opakování, kam co patří
Názorně – demonstrační: reálné třídění – odpadky a rozdělené tašky
Kladení otázek – kdo může být ochránce přírody, návodné otázky
Praktické činnosti – výroba krmítka z roličky od toaletního papíru, natřené burákovým máslem a obalené v zrní, semínkách
Výukové formy:
Individuální: každý žák musí dát odpadek do správné tašky
Hromadná: paní učitelka se ptá, kam co patří, žáci odpovídají
Skupinová: tvoření krmítka pro ptáčky
Didaktické prostředky: reálné objekty (koš, tašky, odpadky), pracovní sešit, magnetky popelnic a odpadků na tabuli, kniha Tvoříme z věcí kolem nás, promítací lupa (na knihu), interaktivní tabule (promítnutí pracovního sešitu)
Shrnutí: Paní učitelka vede vyučování velmi interaktivně. Žáci pracují s reálnými předměty, reálným životem. Všechny části hodiny byly velmi názorné. Paní učitelka hravou formou představila recyklování, kdy z roličky od toaletního papíru vyráběli krmítko pro ptáčky. Ve třídě panovala uvolněná a přívětivá atmosféra.
https://decko.ceskatelevize.cz/video/e415234100061004
Jako zajímavý materiál uvádím video z dětského vysílání Déčka, konkrétně z pořadu Ty Brďo. Tento díl je zaměřený na zvířata, která jsme s žáky zrovna probírali. Video je inspirativní materiál. může nám pomoci s tím, jaké informace do výuky zařadit.
Video je dělané zábavnou formou, takže žáky baví, ale je určené spíše pro menší děti. Myslím že předškolní děti a žáci první třídy jsou cílová skupina.
Část videa jsme i pustili v hodině, konkrétně čas 16:10 - 18:09, kde se hovoří o hospodářských zvířatech.
https://learningapps.org/view34149304
Na praxích jme využily šibenici na poznávání zvířat vytvořenou v aplikaci LearningApps.
Šibenici jsme zapnuli na interaktivní tabuli a žáci chodili jednotlivě k tabuli, mačkali písmenka a hádali o jaké zvířátko se jdná.
pokud písmeno uhodli, doplnilo se do naznačených kolonek, pokud neuhodli, smazala se část květiny.